הדברת עכבישים

     
               
               

 

הדברת עכבישים

 
גוף העכביש בנוי מראש, חזה שממנו יוצאים ארבעה זוגות רגליים ומבטן. בראשו של העכביש, ניתן לראות 3-4 זוגות עיניים ואין להם מחושים. עכבישים ידועים בקורים בהם משמשים ללכידת חרקים. יש בעולם כ- 40,000 עכבישים. עכבישים הם חרקים שעלולים להזיק. יש 30 מינים שהם קטלנים לבני אדם. לרוב לעכבישים יש ארס שמשמש להריגת טרפם. בארץ, יש שני מינים של עכבישים שהם ארסיים לבני האדם. השושן החום והאלמנה השחורה. ניתן לראותם בשטחים פתוחים, בחצרות, מחסנים וגם בתוך הבתים. העכבישים מלכלכים את הסביבה בה הם חיים, ניתן לראות הרבה קורים של עכבישים וכך לזהות כי יש לנו כה של עכבישים בבית.  עכבישים אינם מתגרים בבני האדם ואינם תוקפים אותם. מומלץ לא להפריע או לנסות לתפסם. העכביש הגורם למוות בקרב בני האדם וגם בארץ היא האלמנה השחורה.
 
כיצד מבצעים הדברת עכבישים?
 
יש לפנות ערימות של קרשים, סלעים הנמצאים לנוי בגינה, ערמות של קומפוסט המשמש לזיבול ודישון הגינה ועוד. יש לסתום את הסדקים בקירות. לרוב הדברת עכבישים תתבצע באמצעות ריסוס מיוחד של חברת הדברה.  הרבה חברות הדברה בארץ אינן מתעסקות עם הדברת עכבישים בגלל הביקוש המועט בתחום זה. באופן עקרוני, עכבישים שומרים על היגיינת הבית, הם מחסלים יתושים, זבובים ועוד. אבל בגלל שחלק מהם יכולים להיות ארסיים מומלץ לבצע הדברת עכבישים. חומרי ההדברה של העכבישים הם על בסיס מים וחומרים טבעיים. לחומרים אילו אין ריח או תופעות לוואי. מחסנים ומקלטים, הם המקומות האידאליים ביותר להתרבותם של העכבישים. המקומות בהם יש לחות וטחב אהובים על העכבישים. ניתן להשתמש במלכודות דבק על מנת ללכדם.
 
מה עלינו לעשות על מנת למנוע את כניסתם של העכבישים?
 
 יש לרשת את החלונות ולדאוג כי אין סדקים בקירות שהעכבישים יכולים לחדור דרכם. כדאי לפנות את הגזם ולבצע כל שנה בסביבות חודש יוני ריסוס בבית. יש להימנע ממסלעות שבהם יש חורים קטנים. העכבישים מחפשים לחות וקור ולכן הם חודרים למסלעות הללו.  בהרבה מקרים זה מסוכן במיוחד לילדים קטנים המסתובבים בגינה אחה"צ או בבוקר.